Jačanje imunološkog sustava kod djece
Svijet kroz dječje oči pun je čuda i svako novo otkriće je trijumf. Gledati dijete kako otkriva svijet roditeljima je svakako lijepo, a svaki prvi put koji dijete doživi je nešto posebno. Ali ispod površine otkrivanja svakodnevnih čuda kriju se i brige. Djetetovo istraživanje svijeta donosi i prvu prehladu i druge zdravstvene probleme. Srećom, djeca imaju skrivenog čuvara, ali mu moramo pomoći da postane što jači - to je djetetov imunološki sustav.
Roditelji, odnosno djetetovi skrbnici na prvom smo mjestu kada treba djetetu i njegovom imunološkom sustavu pružiti što bolje uvjete za razvoj i jačanje. Zasigurno smo prvi koji zadržavamo dah u tim prvim nježnim danima djetetova života, kada se bude i jačaju obrambeni mehanizmi novorođenčeta.
Imunološki sustav djece ima ključnu ulogu u zaštiti tijela od stranih tvari kao što su bakterije, virusi i druge štetne tvari. Djeca su posebno osjetljiva na infekcije jer se njihov imunološki sustav tek razvija. Stoga je iznimno važno pružiti im pravovremenu i adekvatnu potporu za jačanje imunološkog sustava.
Ali put do jakog imunološkog sustava nije bez iskušenja. Od učestalog šmrcanja zbog prehlada do zahtjevnijih borbi s infekcijama, svaki izazov s kojim se djetetov imunološki sustav suočava prilika je za rast i jačanje, čega moramo biti svjesni.
Dobro razvijen imunološki sustav omogućuje djeci:
1. Borbu protiv infekcija: Dok djeca istražuju svijet oko sebe, često su izložena raznim infekcijama. Snažan imunološki sustav pomaže tijelu da prepozna i bori se protiv infekcija, smanjujući težinu i trajanje bolesti.
2. Prevenciju bolesti: Snažan imunološki sustav može djelovati kao prepreka za sprječavanje razvoja određenih infekcija. To znači manje bolesti, manje izostanaka iz vrtića ili škole, manje prekida svakodnevnog života i manji rizik od komplikacija uzrokovanih infekcijama.
3. Potporu rastu i razvoju: Ispravno funkcioniranje imunološkog sustava ključno je za pravilan rast i razvoj. Naime, tako tijelo može učinkovito apsorbirati hranjive tvari iz hrane, što potiče cjelokupno zdravlje i vitalnost.
4. Uspostavljanje dugotrajnog imuniteta: Pobijeđivanje određenih infekcija tijekom djetinjstva može nam osigurati dugoročni imunitet. To znači da djeca odrastanjem postaju otpornija na određene bolesti s kojima su se već susrela. No, da bismo takve infekcije što lakše preboljeli, potreban nam je jak imunološki sustav.
5. Postavljanje temelja za zdravlje u odrasloj dobi: Snažan imunološki sustav razvijen u djetinjstvu može doprinijeti boljem zdravlju tijekom života. Postavlja temelje za zdraviju odraslu dob smanjujući rizik od kroničnih bolesti i poremećaja povezanih s imunološkim sustavom.
Pomozimo djetetu do čvršćeg zdravlja za cijeli život...
Naravno, svako je dijete jedinstveno i ima svoje specifične potrebe za jačanjem imunološkog sustava, ali postoje neke smjernice kojih se možemo pridržavati kako bismo svom djetetu pružili najbolje za cijeli život.
Zdrava prehrana, vitamini i minerali …
Kada govorimo o zdravlju, bilo da se radi o djeci ili odraslima, ne možemo zanemariti činjenicu da za jak imunološki sustav dijete mora dobiti sve važne hranjive tvari.
Na prvom mjestu je dijeta s puno voća i povrća. Svaki obrok trebao bi sadržavati barem nešto voća i povrća kako bi tanjur bio što šareniji. Šarene namirnice pune su vitamina, minerala i antioksidansa koji su važni za zdrav imunološki sustav.
Djeca trebaju unositi proteine u obliku mesa, mahunarki i mliječnih proizvoda, a potrebne su im i zdrave masnoće poput onih iz maslinovog ulja, avokada, sjemenki i orašastih plodova. Pokušajmo djetetu ponuditi što širi izbor hrane i oduševiti ga različitim okusima.
Izbjegavajte prerađenu hranu, hranu s dodatkom šećera i hranu s nezdravim masnoćama, kao što su zasićene masti u životinjskoj i prerađenoj hrani. To ne znači da djetetu nikada ne smijemo nuditi slatkiše. No ako želimo da očuva svoje zdravlje i dugo u zreloj dobi, takve poslastice sigurno neće biti konstanta.
Super je ako možemo sami pripremati obroke, a i kada su slastice u pitanju birajmo one zdravije, s više voća, više vlakana i manje šećera.
San je itekako važan …
Djetetu je potreban red. Pogotovo kada je spavanje u pitanju. Djetetu treba omogućiti da svaki dan dovoljno spava. Mala djeca u dobi od 1-2 godine trebaju spavati 11-14 sati, uključujući i drijemanje. Djeca predškolske dobi od 3-5 godina trebala bi spavati od 10-13 sati, a djeca od 6-13 godina trebala bi spavati 9-12 sati. Čak i tinejdžerima od 14 godina i dalje je potrebno 8-10 sati sna.
Tijekom sna tijelo se regenerira i jača svoje obrambene sposobnosti. Tijekom sna, imunološki sustav otpušta citokine, proteine koji pomažu regulirati imunološke reakcije. Ti su citokini ključni za koordinaciju tjelesne obrane protiv infekcija i bolesti. Spavanje također podržava proizvodnju imunoloških stanica, poput T stanica, koje imaju ključnu ulogu u prepoznavanju i uništavanju patogena.
Mjere uključuju i tjelesnu aktivnost kako bi tijelo bilo snažno, kako bi se dobro razvijalo i imalo dobru prokrvljenost, čime se potiče i znojenje. Sve to jako dobro djeluje na imunološki sustav.
Što je s dodacima prehrani?
Ponekad, unatoč našim naporima, djeca odbijaju povrće i drugu hranu ili imaju ograničen izbor hrane zbog intolerancije ili alergija.
Onda ima smisla razmisliti o Multivitaminima za djecu.
Pri odabiru moramo pripaziti da sadrže sve glavne vitamine, poput vitamina D3, vitamine skupine B, poput B9 ili folata i B12 u aktivnom obliku, a još je bolje ako se dodaju i drugi vitamini B. Za djecu su važni i vitamini A, C i E.
Svi ti vitamini osiguravaju zdrav imunološki sustav, ali i razvoj imunološkog sustava tijekom djetinjstva, što je ključno ako želimo da djeca postanu zdrave odrasle osobe.
Nekoliko ključnih vitamina djeluje ovako:
- Vitamini D3, B2, B6, B9, B12, A, C in cink doprinose funkcioniranju imunološkog sustava.
- Vitamin D3 doprinosi održavanju zdravih kostiju i zuba.
- Vitamin K2 doprinosi održavanju zdravih kostiju i normalnom zgrušavanju krvi.
- Vitamini B2, B5, B6, B9, B12 i C doprinose smanjenju umora i iscrpljenosti.
- Vitamini B7, A i cink doprinose održavanju zdrave kože.
- Vitamini B1, B2, B5, B6, B7, B12 i C doprinose funkcioniranju živčanog sustava.
- Vitamin A doprinosi održavanju zdravih sluznica i ima ulogu u metabolizmu željeza.
Djeci možemo davati i dodatak prehrani koji je mnogo važniji nego što bismo očekivali – to su probiotici.
Svi znamo za mikrobiološke kulture u obliku imunobiotika, koje su se kod odraslih pokazale kao odlična opcija za jačanje imuniteta, no probiotičke kulture važne su i kod djece...
Uključivanje probiotika u prehranu može podupirati zdravlje crijeva i opće funkcioniranje imunološkog sustava. Nalazimo ih u jogurtu, kefiru i fermentiranoj hrani poput kiselog kupusa i kimchija.
Probiotici podržavaju crijevni mikrobiom, koji ima ključnu ulogu u regulaciji imuniteta – poznato je da se sjedište imunološkog sustava nalazi upravo u crijevima.
Za brži učinak, osobito u slučaju bolesti, proljeva, zatvora, problema s kožom ili čak upalnih stanja, probiotici se mogu uzimati i u obliku dodataka prehrani.
Kada biramo probiotik za dijete, kao i kod odabira multivitamina, treba paziti da je u obliku koji dijete može lako konzumirati.
Odlični su, na primjer, oni u obliku bombona ili praha, kako bi ih dijete moglo u potpunosti i bez problema uzeti. Također je važno da probiotici ne sadrže nepotrebne dodatke, arome, umjetna bojila, alergene ni šećer, koji šteti crijevnoj mikroflori.
U svakom slučaju, riječ je o proizvodu koji vrijedi uzeti u obzir kada govorimo o probioticima za djecu.
Snažan imunološki sustav je nešto na što možemo utjecati – i važno je da o njemu brinemo već u najranijoj dobi.
Postoji mnogo načina kako to postići, a sigurno je nekoliko korisnih spomenuto i u ovom članku. Odluka o koracima koje ćemo poduzeti je, naravno, na nama – ali djetetov će nam imunitet biti zahvalan ako mu pomognemo da postane snažan i zdrav – kao što će snažno i zdravo biti i naše dijete.
Komentari (0)